Skip to content Skip to footer

Natürel sızma zeytinyağımız ageo’ yu, İzmir, Seferihisar Ulamış Köyündeki kendimize ait zeytin ağaçlarımızdan topladığımız zeytinlerle üretiyoruz. Ağaçlarımız yöremizde sıkça görülen “Memecik” ve “Ayvalık” türü zeytin ağaçları.

Ağaçlarımızın sene içerisinde düzenli olarak budamalarını, dip bakımlarını ve gübrelemelerini bilimsel tekniklerle yapıyoruz.

“İyi Tarım Uygulaması” yaptığımız ve mümkün olduğunca inorganik/kimyasal madde koruyucu veya gübre kullanmadığımız için bu oldukça zorlayıcı olabiliyor. Hava şartlarına ve gelişen iklim koşullarına göre gerektiğinde tamamen iyi tarım prosedürlerine uygun zararlı mücadelesi de yapılıyor. Kurak mevsimin başladığı Mayıs ayından başlayarak Ekim ayına kadar düzenli olarak damla sulama tekniği ile tüm zeytin ağaçlarımız düzenli olarak sulanıyor.

Zeytinlerimizi, her sene genellikle Ekim ayı sonu Kasım ayı başında toplamaya başlıyoruz. İlk olarak daha genç ve boyları görece daha kısa olan ağaçlarımızdan tamamen elle ufak kovalara topladığımız zeytinleri sonrasında kasalara aktarıyoruz.

Eski ve yüksek ağaçlarımızdan ise zeytinleri sarsma tekniği; makina ile, yere serdiğimiz ağların üzerine düşürdükten sonra, teker teker ellerimizle yapraklarından arındırıyor ve kasalara koyuyoruz.

Yöremiz koşullarında bu tarih “erken hasat” sayılıyor zira genellikle diğer üreticiler zeytinlerini bizden sonra topluyorlar.

Toplama işi arazimizin meyilli oluşundan 15 günü geçebiliyor. Ancak sıkım için toplama işinin tamamen bitmesini beklemiyoruz. Her akşam gün içerisinde toplanan zeytinler, köyümüzdeki veya komşu köylerde olan sertifikalı zeytinyağı kontinü tesisine gidiyor ve ertesi gün kontinü makinadan ilk sıkım işlemi olarak bizim zeytinlerimiz sıkılıyor. Toplama müddetince bu işlem her sabah tekrarlıyor.

ageo-31[1]
ageo-0126

Sıkım işlemi hiçbir katkı maddesi kullanmadan 25-30 derece su ile “soğuk sıkım” şeklinde yapılıyor. Çıkan Zeytinyağı sadece bize ait çelik tanklarda beklemeye alınıyor.

Çelik tanklarda takriben 2 ay beklettiğimiz zeytinyağımızı gerekli testleri ve kalite kontrollerini yaptıktan sonra, başka hiçbir işlem ve karıştırma yapmadan şişe ve tenekelere doldurup satışa hazır hale getiriyoruz.”

ageo-8[1]

ageo

Natürel sızma zeytinyağımız ageo’yu, İzmir, Seferihisar, Ulamış Köyündeki kendimize ait zeytin ağaçlarımızdan topladığımız zeytinlerden üretiyoruz.